Když jsme se na konec Brd, jak tomu tady říkáme, před téměř pěti lety přestěhovali, tak jsem si úplně nemyslel, že se na svoje stárnoucí kolena pustím s takovou vervou do cyklistiky. Když o tom zpětně přemýšlím, tak mne k tomu přimělo několik věcí:

  1. naše děti jsou často nemocné a je potřeba si někde vyčistit hlavu,
  2. moje žena dobře vaří a peče
  3. a během pandemie COVIDu jsem přestal tak často jezdit do Prahy za klienty, to se podepsalo na mém ozdobném prstenci.
Uprostřed Brd

Začal jsem se tedy rozhlížet po nějaké vhodné aktivitě a celkem logicky jsem zamítl běh, jako příliš pomalou aktivitu, díky které se ani nemusíte dostat na doslech od domu, a zvolil kolo, i když jsem na něm od dětství seděl jenom zřídka. Jako kluk jsem jezdil na kole z naší vesnice do vedlejšího města do školy. Trasa vedla příhodně kolem Berounky a dalo se na ní zažít hodně dobrodružství, hlavně při setkání s mámou, když jsem zabahněný konečně dorazil domů. Ale naučil jsem se celkem jezdit a co se nezapomíná? Ano! Jízda na kole! Po 40 letech?! Tak schválně…

Nad Maráskem v prosinci

Musím si pořídit kolo, rozhodl jsme se. Jenže jaké?! Okolní lesnatá a kopcovitá krajina, svádí k pořízení horského kola, ale já jsem se nakonec rozhodl pro tzv. gravel, což je kompromis mezi silničním kolem a kolem se širšími plášti, které může docela obstojně a rychle jet i po šotolině a rozbité asfaltce. Jenom to trochu drncá. No, nebudu vás napínat, je to asi rok, co jezdím pravidelně. Moji počáteční bolest nohou a zadku jsem už zažehnal a v sedle jsem si jistější a jistější.

Během zimy jsem zjistil, že vyjet si takhle od nás do kopce až Nad Maráskem po zasněžené cestě je fakt pohoda, ale že dolů je to horší a zmrzlý sníh směrem dolů víc klouže. Odnesl jsem to jen čtyřmi pády, ale za pár dní jsem byl zase na cestě někam jinam. Jízda v −8 °C trochu bolí, hlavně ve sjezdech to dost zebe, ale je to velký zážitek! Postupně jsem si začal víc a víc troufat a z malých 20 km okruhů jsem to postupně vytáhl i nad 100 km, ale nejraději mám pohodovou jízdu kolem 40—50 kilometrů, to se dá zvládnout za nějaké 3—4 hodiny. Kromě toho pocházím ze Třebaně u Karlštejna, a tak se mi už několikrát hodilo cestovat za rodiči na kole. Je to lehce přes 70 km a skoro polovina vede lesem, tam to jede z kopce, zpět je to do kopce a dost to bolí. Vždycky je to parádní jízda.

Díky tomu jsem zjistil, že mohu spojit ranní cestu na vlak do Rokycan s občasnou cestou za prací do Prahy s tím, že na zpáteční cestě můžu vystoupit můžu už v Kařezu a zpět jet skrz Brdy kolem Padrťských rybníků. Během jednoho dne tak ujedu skoro 60 kilometrů a spojím to s cestou za prací. Zkrátka používám po roce kolo jako dopravní prostředek a zapojuji do toho i našeho syna. Dcera se už nemůže dočkat až víc poporoste, aby mohla jet do Poříčí na zmrzlinu s námi.

Léto je o zmrzlinách

Co mi to všechno dalo a co si z toho vzít? Nabral jsem svaly a shodil většinu tukové ozdoby, dokázal jsem si, že i v pokročilém věku nejsem ještě úplně na odpis, ale hlavně jsem viděl za poslední rok tolik míst, že bych to pěšky nestihl a autem se na ně často dostat nedá. Je tu krásně!

Tento text vznikl pro druhé číslo obnoveného Novomitrovického Zpravodaje a proto jsem k němu připojil „Poznámku na závěr“ pro sousedy, co to budou číst.

Poznámka na závěr: proč tohle vlastně píšu? Přišlo by mi totiž škoda, kdyby se Zpravodaj stal pouhým reportingem z jednání zastupitelstva (jehož jsem také členem, uvádím pro pořádek); seznamem katastrof, které řešili naši či okolní hasiči; problematikou čističek odpadních vod, protože jinak se u nás nic zajímavého neděje (to je samozřejmě dobře!). Pokusil jsem se proto přispět svojí troškou do filmu osobním příběhem na jiné téma a doufám, že se někdo další přidá. Jen doufám, že tady z toho neuděláme cyklistický magazín!

Sněžilo, no!

PS: kdyby chtěl někdo vyrazit na společnou vyjížďku (švih, jak se tomu moderně říká), tak prosím pište na ahoj@jirkachomat.cz. Případně mne sledujte na Twitteru, kde o cyklovýpravách píšu s hashtagem #KolemBrd.

Povinná fotka s balíkem

Bonus pro další pumpičkáře

Do tištěného Zpravodaje se samozřejmě nedají dávat interaktivní mapy, ale sem ano! Tak tedy sdílím několik oblíbených tras kolem Brd.

Vzhůru na cestu!

Ke Třem trubkám

Jirka

Jirka podniká na volné noze, pracuje pro klienty v e‑commerce a rád fotí. Je nás pět, mrkněte na nás.

Komentáře

  1. Ahoj, sleduji tvé výjezdy na Twitteru, jsou parádní. Hlavně dál bez úrazů…🙂

  2. Ahoj Petře, moc díky za podporu! Zatím mně to baví a dávám pozor 🙂

Komentovat článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *