Kdy jindy vydat článek o Vánocích než teď, kdy to vypadá, že jaro se blíží. S tímhle článkem jsem schválně čekala až na začátek roku, protože psát o Vánocích v době Vánoc není žádná zábava, ale že to tedy vydám až začátkem dubna jsem úplně neplánovala.

Opravdové Vánoce
Stromek z naší zahrady

Hlavní důvod, proč vlastně vůbec tenhle článek píšu je proto, že tyhle Vánoce pro mě byly úplně nové, speciální a nakonec vlastně ty pravé, opravdové. S Jirkou jsme spolu na Vánoce byli od začátku, ale nijak zvlášť jsme to neprožívali. Z tradiční večeře jsme měli jen rybí polévku, jinak jsme měli sice rybu, ale nikdy ne kapra, tradiční salát jsme měli jen u rodičů, stromek jsme nezdobili a vlastně ani s těmi dárky jsme to nikdy nevydrželi až do večera. Tentokrát to ale bylo úplně jiné, protože tu s námi bylo naše malé Chomátě. A pro koho jiného chcete dělat krásné Vánoce, než pro dítě. Předchozí svátky tu již sice také byl, ale byly mu dva měsíce a kromě mléka a spánku ho vlastně moc nezajímalo.

Opravdové Vánoce
Jééé, stromeček

Zcela logicky jsme tedy s Jirkou pár večerů diskutovali, jaké bychom spolu chtěli zavést tradice, jakou představu máme o Vánocích a jak si svátky pamatujeme z dětství. Každý máme nějaké vzpomínky, které mu chceme předat, ale že by všechno muselo jít jako podle příručky, kterou si sepíšeme, to rozhodně neplatí. Tento Štědrý den by tedy taková zkouška toho, co a jak asi bude.

Předem jsme se dohodli, že stromeček budeme zdobit v den D všichni dohromady, protože Ježíšek toho má moc a musíme mu trochu pomoci. Jenže já pak nějak nemohla spát a vstávala jsem extrémně brzy, kdy ostatní měli před sebou ještě pár hodin spánku. Nedalo mi to a stromek jsem tedy nazdobila sama. Pořídili jsme s Jirkou nové ozdoby, protože ty co jsem historicky měla se do vesnického domu nehodily, chtělo to něco tradičnějšího. Nakoupili jsme tedy několik krásných slaměných. Ano, je to reklama – kupte si je taky, jsou totiž boží. Hrozně jsem se těšila, že ráno se oba vzbudí a budou Vánoce, protože stromek už bude svítit v obýváku. No. Se světýlky jsem se mordovala asi hodinu, protože za nic na světě se nechtěly rozsvítit. Iluze tedy byla poloviční, ale Jirka to pak naštěstí prozkoumal a zjistil, že jsou rozbitá. Aha! Nakonec je sice zapnul, ale chodilo se kolem nich celé svátky po špičkách.

Odpoledne jsme vyrazili na procházku do lesa. Vlastně to byla naše první společná procházka tady, protože většinou jdu jen já s malým sama, kdy je Jirka v Praze nebo jdou jenom Jirkové a já využívám čas na úklid, vaření, práci nebo někdy svátečně i spánek. Nabrali jsme nějaká jablka, mrkve, červenou řepu a oříšky, abychom mohli po cestě různě nechat něco pro ta naše zvířata tady v okolí. Po pár dnech bylo hezké sledovat, co postupně mizí a co je vlastně vůbec nezajímá. Nějaká zelenina a ovoce tedy žádná sláva, ale oříšky, o ty se poprala.

Štědrovečerní večeři jsme přizpůsobili malému, protože jsme zvyklí večeřet poměrně pozdě, měli jsme s ním rybí polévku a když usnul, dali jsme si s Jirkou kapra a salát. Příští rok už s námi vydrží, možná se už začne ofrňovat nad kaprem, z čehož bude tradice jakou má myslím většina rodin. S kaprem se letos váže jedna moje premiéra. Nikdy jsem ho totiž nekupovala! Vyrazila jsem tedy do nedalekých sádek a procesu neznalá se nechala provést tímto tajemstvím. Zažila jsem už lepší věci, ale na příští rok budu ušetřena premiérové scénky před 4 statnými muži v těžkých zástěrách. Ostatně má věta „Můžete mi prosím dát jen filety, vždycky když to porcuji, tak se mi pohne a já omdlívám.“ je pobavila myslím až do příštích Vánoc.

Opravdové Vánoce
Světýlko, co prská

Letošní zima byla podle místních domorodců nebývale bohatá na sněhovou nadílku, a proto naše první zima a Vánoce na konci Brd budou v našem srdci zapsané jako opravdu pořádně bílé. Sáňkovali jsme, topili v kamnech a štípali dřevo, odhazovali sníh, obdivovali zasněžené pastviny i lesy kolem. Už se těšíme na další Vánoce ♥

Martina

Martina „Kotrmelína“ se stará o oba Jirky, ráda fotí a skvěle peče i vaří. Jsme tři, mrkněte na nás.

Komentovat článek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *