‪Vždycky jsem si přál mít vlastní pořad v televizi a Mall.tv mi tenhle sen splnila! Už několik dní on-line vysíláme na ty internety provoz v našem ptačím krmítku na konci Brd.

Jak se stalo, že naše krmítko je on-line na Mall.tv? Vlastně nečekaně jednoduše — krmítek máme na zahradě už pět, a proto mne napadlo, že by možná nebylo špatné sdílet ten úžasný ptačí provoz s ostatními pomocí vysílání na internetu. A zeptal jsem se ostatních na Twitteru jestli se jim doma neválí nepotřebná kamera. Odpověděl mi Vilda Franěk: „na @MALLtelevize máme celou Slow TV sekci a Brdy by se nám tam líbily!“ Slovo dalo slovo, já jsem vyrobil větší krmítko se střechou z polykarbonátu, aby bylo uvnitř více světla, Vilda mi zapůjčil kameru a starší notebook na streamování a teď už jsme čtvrtý den on-line, jak se můžete přesvědčit streamem níže nebo na speciální stránce na Mall.tv.

Celá věc je vlastně hrozně jednoduchá. Za domem máme vyvýšený prostor, kam nechodíme moc často, je tam několik stromů a ptáci tam mají klid. Krmítko jsem postavil na špalek z pokácené borovice, kdyby se stanoviště ukázalo jako nevyhovující a chtěl jsem ho přestěhovat.

Krmítko za domem

Konstrukčně nejde o nic složitého — pár prkének z bývalé podlahy, nové latě, polykarbonát, co zbyl ze skleníku a kamera.

Kamera je širokoúhlá Logitech Webcam c930e původně určená k připnutí na monitor, ale naštěstí má stativový šroub, kterým jsem ji do krmítka přichytil. Obraz z kamery přenáší asi 15 metrový USB kabel do notebooku umístěného na půdě hned vedle routeru vyvedeného od antény bezdrátového připojení k internetu, který mi tady bez chyby šlape od Internet Hned.

Notebook streamuje obraz a zvuk pomocí programu OBS Studio a služby Gjirafa.com na web Mall televize. Je to jednoduché a funkční.

A na co se u nás dá koukat? Tak hlavně na ptáky, kteří ho okupují od rozbřesku do setmění a i po něm se dá poslouchat zvuk přírody a nedalekého potoka. Konkrétně u nás můžete vidět následující opeřence i chlupáče. Seznam postupně aktualizuji:

Dáte-li mi vědět další ptáky a zvířenu, které jste u nás pozorovali, rád je do seznamu doplním.

Ptáky chceme krmit celoročně — jsme vybaveni slunečnicí, které jsme koupili hned 40 kg, ořechy, buráky a dalšími vymoženostmi, která ptákům z CHKO Brdy dělají radost.

Ať vám i vašim dětem naše vysílání dělá radost, jako nám.

Umně zrobené krmítko

Jirka

Jirka podniká na volné noze, pracuje pro klienty v e‑commerce a rád fotí. Jsme tři, mrkněte na nás.

Komentáře

 1. Krásný! Vypadá to, že nám vydrží 8 týdnů. Máme na zahradě hned několik krmítek 🙂

 2. Zdravím, super nápad a skvělé místo na bydlení, často v okolí jezdím na kole a musím Vám dát za pravdu. Ať se daří a zahrada jen vzkvétá.

 3. Ondřeji, moc děkujeme za pozdrav. Až pojedeš kolem v době pokaranténní, tak se zastav na kafe a buchtu 🙂 Ať se daří i tobě, hodně zdraví!

 4. Zdravím do Mítova, v této smutné době karanténní je to nádherné a u srdce hřející, alespoň takto zprostředkovaně, ptáčky pozorovat. Je to kráása. Děkuji Vám za to. 🙂 Také máme chatičku Mítově a také máme krmítka na zahradě… Moc to tam milujeme.

 5. Ahoj oba sousedé 🙂 děkujeme vám za pozdrav a už se těšíme na smluvenou pokaranténní grilovačku!

 6. Zdravím z Tachova a děkuji za takovou krásu. Skvělý nápad a že je co pozorovat! Živo tam máte jako u nás na zahradě. Mám radost, protože i v práci se mi bude přečkávat o dost líp. Děkuji Miriam

 7. Ahoj do Tachova, moc děkujeme za pozdravy! My sami se nemůžeme vynadívat, co se nám to na zahradě všechno slétá za krmením 🙂 Ať se vám to líbí a držte se.

 8. Vaše krmítko je můj nejoblíbenější pořad v tabletu. To byl výborný nápad, sleduju strávníky ráno při snīdani (mé i jejich), přes den a hlavně v podvečer. Včera tam byla i černá veverka. Hnědou jsem zastihla několikrát. Zajímalo by mě,co za krmení jsou ty bílé kousky, které vypadají jako nalámaný polystyren. Mají je v oblibě vrabci. Přeji vám všem, ať se vám daří a splní se, co dobrého očekáváte.J

 9. Dobrý den, paní Z, moc mne těší, že vám takhle zpříjemňujeme snídaně, den i večery s naším ptačím pořadem. Veverky nám sem chodí dokonce tři, jen ne moc často spolu, protože jejich teritoriální chování není úplně společenské. Ty bílé kousky, které vás zaujaly, je tvrdý tvaroh, který ptákům drobí s velkou náš syn. Dívejte se často a zase nám napište, máme z toho všichni radost. Hezký den vám přejeme všichni tři 🙂

 10. Dobrý den od nás ze Slezska .
  Na tabletu jsem objevila vaše krmítko a ráda ho sleduji. Vzhledem k nynější špatné epidemiologické situaci v našem kraji se více zdržuji doma v paneláku. Takže po práci pozoruji dění na krmítku. Měli jste výborný nápad. Ať se vám vše daří a děkuju za hezkou podívanou.
  Jana z Karviné

 11. Dobrý den, Jano, moc děkujeme za zprávu od věrné divačky 🙂 Je pravda, že máme zprávy od více lidí, že jim naše vysílání pomáhá přečkat karanténu, poskytuje zábavu i poučení dětem a rozptyluje chmurnou náladu veverkami a ptáky. Jsem moc rád, že i vám. Děkujeme a zdravíme vás. J+M+J

 12. Dobrý den pane Jirko, chtěli bychom Vám moc poděkovat za suprovní ptačí pořad:-) Naše dvouletá dcera se vždycky těší na ‘pipi’ a my ostatní s velkým potěšením sledujeme ten krásný ptačí mumraj:-) Náš syn (včetně mě) se kromě sýkorky, vrabce a strakapouda naučil další dva ptáčky: dlaska a zvonka. Ať se Vám všem daří a přejí čím dál víc spokojených strávníků.

 13. Dobrý den do Beskyd! Moc děkujeme za zprávu a zdravíme vaši dcerku. Máme 2,5 let starého syna, který pomáhá s přípravou krmení, krmením a rád se kouká na veverky, protože ptáci ho tolik nebaví. Jsme moc rádi, že se koukáte a zdravíme vás! Díky moc.

Komentovat článek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *