Hned po tom, co jsme koupili náš dům, jsme se rozhodli, že nebudeme letošní zimu topit ve stávajícím kotli na tuhá paliva a vytápět dům ústředním topením. Majitelé totiž dům mnoho let využívali pouze v letních měsících, topení je tedy dlouho nepoužívané, radiátory jsou jen v přízemí domu, podkroví bychom tedy museli stejně řešit nějak jinak, a především je kotel na uhlí umístěn na nejméně vhodném místě. V koupelně. Kotel v koupelně je přesně to, co nechcete, když máte doma mimino. Bydlel jsem několik let ve starším domku, kde byla kotelna se stejným kotlem v přístavku vedle domu, tak si umím dost dobře představit, jak by koupelna vypadala. Uhlí na zimu tady stejně není kde uskladnit. Rozhodnutí bylo tedy jasné: letos využijeme k vytápění pouze pec v kuchyni a pořídíme nová krbová kamna do obýváku, kde původně stávala stará kamna, tzv. Petry. A přežijeme.

Příští rok si do domu necháme přivést plyn, který vede v silnici před domem, vyměníme současný kotel za plynový a dovedeme ústřední topení i do podkroví. Pořídíme si i plynový sporák do kuchyně, kde je dnes pouze pec. (Pecí se v článku záměrně nezaobírám, tohle téma si nechám na jindy. Na konci článku se o peci pouze stručně zmíním ve shrnutí.)

Zadání bylo tedy jednoduché — potřebujeme nová kamna na dřevo do obývacího pokoje — která budou mít dostatečný výkon k vytopení jedné poloviny domu a budeme je moci používat i v dalších letech, kdy už budeme mít funkční vytápění radiátory. Nemohou mít tedy výkon předimenzovaný. Tímhle úkolem jsem strávil v podstatě měsíc, protože jsem měl čas se trochu připravit než se budeme stěhovat a než budeme moci s domem nakládat podle svého. Jsem zvyklý dělat rešerše nejrůznějších témat pro své klienty, takže jsem vzal tenhle úkol vážně a nastudoval všechno možné i nemožné. Se svými zkušenostmi se přidal i táta, který má léta krbová kamna v obýváku. Výsledkem byla sada kritérií, která nabízím níže k libovolnému použití, když už jsem si s tím dal tolik času.

 • Palivo — čím budete topit a jak to bude dlouhé? V krbových kamnech lze topit nejčastěji dřevem, dřevěnými či kůrovými briketami. V kamnech litinových i briketami uhelnými. Pro nás je dřevo a dřevěné brikety samozřejmě hlavním topivem, ale je třeba pamatovat na to, že nejčastěji se štípané dřevo, které jsme museli koupit hotové, viz dále, vyrábí a prodává v délce 33—35 cm, protože tři polena dají jeden běžný metr. Kratší míry si člověk musí buď vyrobit sám nebo je při výrobě za příplatek.
 • Typ a materiál — plech, kachle nebo litina? Z důvodu místních poměrů jsme nechtěli uvažovat o krbové vložce, krbu, teplovzdušných kamnech či vodním výměníku. Nechtěli jsme dělat větší stavební úpravy, protože bychom je nejspíše nestihli a krom toho bychom taková kamna v dalších letech s plynem dobře nevyužili. Materiálem, který jsem preferoval byly kachle nebo litina, oba výborně akumulují teplo a tato kamna se vyrábějí z materiálů, která snesou pravidelné používání. U mnoha kamen se dočtete drobným písmem na zadní straně, že kamna (materiál) jsou určena pro občasné zavlažení v obýváku, ale ne pro pravidelné topení. Další naše požadavky (velikost kamen) v podstatě diskvalifikovali kamna kachlová, protože ta jsou téměř vždy větších rozměrů.
 • Výkon — jedním z nejdůležitějších parametrů výběru je správné určení tzv. jmenovitého výkonu, který mají kamna mít. Počítá se to z objemu místnosti, tedy z objemu vzduchu, který potřebujete ohřívat. A protože ten vzduch je samozřejmě uvnitř různě kvalitně izolovaných budov a místností, je třeba počítat s úrovní tepelné izolace, respektive s reálnými tepelnými ztrátami. Můžete za tímto účelem třeba využít některou z kalkulaček nebo si nechte poradit od povolaného prodejce či realizační firmy. Nám vyšlo, že potřebujeme kamna s jmenovitým výkonem cca 6 kW, která se dokáží v případě potřeby rozparádit až na cca 9 kW. Takže potřebujeme výkonově celkem malá kamna, ale topeniště (viz Palivo) chceme velké! V našem výběru to diskvalifikovalo mnoho kandidátů.
 • Jak často a dlouho budete topit — prozradil jsem už výše, že jsme preferovali kamna z materiálů, které umožňují v zimě topit denně. Nakonec jsme zvolili materiál nejspolehlivější, tedy litinu, na kterou dávají výrobci záruku i deset a více let.
 • Velikost — je dobré si při výběru kamen uvědomit, že kamna potřebují z důvodu normy určitý rozestup od stěn, hlavně když jde o stěny z hořlavých materiálů, a především zepředu, kde se kamna otevírají kvůli přikládání a čištění. Kachlovým kamnům zvětšují objem právě kachle, kterými je obložen kotlářský plech, ze kterého jsou taková kamna vyrobena. Nejmenších rozměrů dosahují kamna litinová a obyčejná plechová, která jsme nechtěli kvůli horší kvalitě tohoto materiálu.
 • Kouřovod — Nahoru nebo dozadu? My chtěli jsme kamna se zadním vývodem, protože jsme nechtěli mít nad kamny vyvedenou trubku, i když by to byla vada jen kosmetická. Mnoho kamen má možnost přestavby vývodu, jako ta nakonec námi vybraná, ale zdaleka ne všechny kamna, tak pozor na to.
 • Účinnost — začtete-li se do článků o primárním, sekundárním a terciálním (správněji terciárním) vzduchu, dvojitém spalování a výkonu kamen, zjistíte nejspíš, že si chcete připlatit za kamna účinnější a tedy chcete kamna s dvojitým spalováním. Taková kamna mají účinnost vyšší o deset i více procent a pro nás to znamená dobrý kubík spáleného dřeva za zimu méně. Kamna opatřená dvojitým (terciálním, terciárním) spalováním umí spálit v jisté fázi hoření dřeva i unikající plyny (dřevoplyn) a prach, které by v běžných kamnech unikly do ovzduší a znečistili okolí i váš komín. Je to krásná podívaná, dívat se jak v podstatě nehoří poleno, ale hoří „vzduch“ v horní části kamen, jako v našich kamnech, snad se mi to pro článek povede nafotit či natočit. Námi vybraná kamna mají účinnost 82 %.
 • Vzhled — dnes si můžete vybrat kamna nejrůznějších podob, povrchových úprav, velikostí a tvarů. My jsme se rozhodli pro kamna designově střízlivá, dávající patřičně na vědomí, že jsou z litiny, s velkým sklem a na nožičkách, které pozvedly prostor pro hoření 30 cm nad podlahu a umožnili snadnější čištění okolí.
 • Cena — po tříměsíční zkušenosti s topení v kamnech mohu říci, že investice do kamen, jejichž vyšší cenu jsem chvíli řešil, se vyplatila. Kamna vyhovující parametrům, které jsme si určili, můžete pořídit od 20 tisíc, ale když budete chtít speciálně kamna z litiny a k tomu s dvojitým spalováním, tak musíte sáhnout do kapsy ještě o kousek hlouběji. Levnější kamna pořídíte od 10 tisíc, ale jejich životnost při pravidelném používání bude bez záruky.

Výsledkem našich parametrů dosazených do kritérií výše byla kamna poměrně malých rozměrů, s preferovaným topeništěm na polena 35 cm, jmenovitým výkonem 6—7 kW. Malé rozměry, široké topeniště a soustavné používání v topné sezóně rozhodly, že potřebujeme kamna sálavá litinová. S překvapením jsme zjistili, že tyto a další požadavky diskvalifikovaly mnoho kamen, která se nám do té doby líbila. Většinou proto, že byla pro nás hodně výkonná nebo moc rozměrná pro umístění do rohu. Rohových kamen se bohužel nedělá tolik typů a litinová už vůbec ne. Nakonec jsme tedy vybrali jedna vhodná kamna od norské firmy Jotul a jedna belgické značky Dovre. Pro kamna značky Dovre jsme se nakonec rozhodli kvůli střídmému vzhledu, který se nám líbil nejvíce.

Vytápění chalupy krbovými kamny
To jsou ona — Dovre TAI 35W

Ukázka hoření

Na videu jsem se pokusil zaznamenat ten magic moment, kdy pohasnou plameny z právě hořícího polena a přesunou se nahoru do zadní části topeniště, kde je série trysek, které do kamen přivádí neregulované množství vzduchu předehřátého v zadní části kamen.

 • Čas 0:06 — otevření primárního vzduchu ve spodní části kamen — následuje rychlé hoření vhodné pro zátop a rychlé rozhoření i velkého polene z několika malých uhlíků, což je běžný stav ráno.
 • Čas 0:15 — zavření primárního vzduchu dole, horní sekundární vzduch je otevřen — standardní provozní režim.
 • Čas 0:27 — skoro úplné zavření sekundárního vzduchu — zpomalení hoření, plameny z polene pohasnou a přesunou se k tryskám neregulovatelného předehřátého terciálního vzduchu v zadní části topeniště, kde hoří dřevoplyn a prachové části, tzv. dvojité spalování v praxi.
 • Čas 1:20 — opětovné pootevření sekundárního vzduchu — návrat do běžnějšího provozního stavu.

Bonus — pro fajnšmekry mám ještě jednu ukázku hoření dřevoplynu z mobilu, kdy jsem vystihl ten nejlepší možný moment. Takové malé peklo!

Koupě kamen

Pro klienty často dělám mystery shopping i analýzy konkurence, ale nic se nevyrovná osobní zkušenosti. Při nákupu kamen jsem se setkal s nefunkčním mobilem „na odborníka“ inzerovaného v detailu produktu; dále nedostupným odborníkem, ale dostupnou asistentkou, co vzkaz dva dny nevyřídila; zboží „skladem“, které mi může být doručeno už za 14 dní, případně „nevíme, na kterém skladě to máme, zavoláme,“ ale bez odezvy; totální nekomunikací některých e-shopů; a dalšími vykutálenostmi. Taková ta smutná klasika. Happy end nastal, když mne napadlo oslovit e-shop Krbová-kamna.com, který mnou vybraná kamna neměl v nabídce, ale jiná kamna od téže značky ano. Za půl den jsem měl cenovou nabídku, cca termín dodání přímo z Belgie a zálohovou fakturu v e-mailu. Všechno klaplo na jedničku a na čas, paní Jana ze zákaznické podpory je poklad. Zboží jsem si vyhlédl na vymakanějším e-shopu konkurence, která ale obchod zabila přístupem a nekomunikací.

Montáž

Pro nás to znamenalo zpevnit chatrnější prkna v koutě, kde kamna stojí, položit rohový plech 1×1 metr, vyvrtat novou díru do stávajícího sopouchu a zazdít starý otvor, který se nacházel asi ve dvou metrech nad podlahou. Kamna by vám měl k provozu schválit kominík, to jsme vyřešili tak, že jsme se s místním kominíkem domluvili, že zastane hlavní práci a kamna nám nainstaluje. Byl to trochu stres, měli jsme několik dní před stěhováním, ale stihli jsme to výborně. Pomohla i vypůjčená vrtačka s vrtákem o průměru 150 mm odpovídající průměru kouřovodu našich kamen.

Palivo

V kuchyni i v obýváku (v peci i krbových kamnech) topíme dřevem. Na zátop se samozřejmě hodí dřevo měkké, ale když potřebujete stabilní teplo a výkon, tak jediná možnost je dřevo tvrdé. Bydlíme na konci Brd, kolem nás je tedy bezpočet dřevozpracujících závodů i soukromých dřevorubců, kteří dřevo v různé podobě (dlouhé kulatiny, metry, špalky, štípané) prodávají. Bohužel si takové dřevo musíte koupit rok předem a dobře ho uskladnit, aby vyschlo a bylo možné ho použít k topení. To jsme samozřejmě nemohli, protože před rokem jsme seděli v paneláku a ne v domě vybaveném cirkulárkou, štípačkou a deseti sekerami, jak je tomu letos. Koupit suché štípané tvrdé dřevo není úplně jednoduché a dost to ztíží výběr dodavatele, rozhodně neskončíte u toho nejlevnějšího, ale co naplat, topit se musí. Letos potřebujeme na celou zimu tak 20 kubických metrů volně sypaného štípaného dřeva (tzv. PRMS) o délce 35 cm. Pokud bychom totiž dům jen vytápěli, tak si vystačíme s mnohem menším množstvím, protože ale na peci vaříme a pečeme, nemaje sporák, vyšplhá se spotřeba dřeva o dost výš. K vaření totiž potřebujete vyšší výkon k rozpálení tálů nebo obou troub a hlavně potřebujete tento výkon delší dobu udržet, to s sebou samozřejmě nese mnohem vyšší spotřebu dřeva.

Vytápění chalupy krbovými kamny
Pohled, co se neokouká

Zkušenosti po třech měsících

Na závěr se pokusím ve stručných bodech shrnout naše zkušenosti s vytápěním chalupy krbovými kamny v obýváku a pecí v kuchyni.

 • Tak za měsíc jsme se naučili kamna regulovat při hoření tak, jak zrovna potřebujeme. Víme, že jedno poleno hoří i dvě hodiny nebo ho dokážeme prohnat komínem i za 15 minut, když potřebujeme kamna dostat na provozní teplotu, která pomáhá nejen vytápění místnosti, ale i dalšímu bezproblémovému hoření a zplynování dřeva.
 • Večer chodíme spát před půlnocí a v noci netopíme, maximálně na noc do krbových kamen dám jedno poleno a zavřu všechny přívody vzduchu. Ráno vyhrabu studený popel, zbudou mi žhavé uhlíky, na které přiložím nové poleno, vyčistím sklo, setřu kamna a okolí a topí se dál.
 • Klapky na peci přepneme vždy, když nevaříme tak, aby se ohřívala akumulační část kamen umístěná v místnosti za kuchyní. Prtě tam spí přes den a tato část kamen zůstane teplá až do rána.
 • Na kamnech nejvíc oceňuji dvojité spalování a kombinaci bezroštového spalování s popelníkem, skrz který do kamen vede primární vzduch. Díky tomu kamna extrémně rychle reagují na otevření klapky a rozhoření velkého polena na několika málo žhavých uhlících je dokonáno v řádu několika minut. Zároveň se chovají bezroštově: z kamen vyberete opravdu minimum popela a žádné uhlíky, vše shoří na prach.
 • V podkroví máme ložnici, kde netopíme a z přízemí tam pouze doputuje teplý vzduch schodištěm, jen se nesmí nechat přes den zavřené dveře do obou místností. Když mrzlo, tak jsem sice ocenil funkční pyžamo, ale kosu jsem rozhodně neklepal.
 • Prtě má v podkroví přímotop a má tam rozhodně nejvíc teplo. Přes den spí v postýlce za kuchyní, kde je vyhřátá zadní část pece.
 • Je dobré si uvědomit, že kamna vám vytopí jednu místnost dobře a sousední o dost hůř. A i když necháte otevřené dveře. Je to tím, že dveřní otvory nesahají až ke stropu a právě tam se drží nejvíc tepla. Je to řešitelné buď proražením průduchů nad dveřmi nebo musíte vyhnat teplý vzduch ven ventilátorem — zatím nebylo potřeba ani jedno z jmenovaného.
 • Kamna i pec jsou generátor prachu a nepořádku. Je třeba si prostě zvyknout, že nejde o načančaný byt, to tady fakt nejde, ale o chalupu kde se s nějaký nepořádkem zkrátka musí počítat. Občas vyleze z přineseného dřeva brouček, jindy ještěrka, to vás nesmí rozhodit.
 • Prtě si kamen nevšímá a obchází je obloukem, při přikládání podává polínka a důležitě si bere rukavici na ruku. Snad se bude vždy držet v uctivé vzdálenosti.
 • Za mrazu je samozřejmě uvnitř větší zima než v našem bytě v Praze, hlavně ráno, přes den a v noci. Svetr je nutností a teplé bačkory z Ovečkárny k tomu. Dům je velký, topí se jen ve dvou (třech, když počítám zadní část pece) místnostech, tak se to někde musí projevit. Důležité je neprochladnout, to se pak člověk blbě zahřívá.

Topte v kamnech, je to boží! My to máme namísto televize.

Jirka

Jirka podniká na volné noze, pracuje pro klienty v e‑commerce a rád fotí. Jsme tři, mrkněte na nás.

Komentáře

 1. Skutečně obdivuji, jak někdo dokáže vytvořit literární dílo z takové „blbosti“ jako je topení v kamnech :-))
  Stejně ale vím z vlastní zkušenosti jaká je to hrozná pakárna topit v kotli nebo kamnech a věřím že už se moc těšíte na plyn… 🙂

 2. Děkuji velice za poklonu, jsem si celkem jist, že prošlo mnoho podobných blbostí i knižním tiskem. Pakárna je topit v kamnech pořád, protože je potřeba aby bylo všude teplo, to nám s plynem samozřejmě odpadne, ale rozhodně se ani pak topení v kamnech nevzdáme. Tentokrát už pro radost.

 3. Tak jsem získal základní vhled do problematiky výběru kamen. Díky za tuto pečlivou práci Jiří 🙂

 4. Jirko, parádní článek 🙂 Já ten svůj o kamnech mám zatím ve fázi teoretických příprav na topení, protože naše kachlová kamna jsou ještě pořád ve výrobě, už celé dlouhé dva měsíce 😀

 5. Adame, děkuju! A moc jsem zvědavý na tvoje kamna, koukej je pak ukázat 🙂 Ať to bezchybně klapne.

 6. Ja si teda vubec nemyslim, ze topeni je blbost. Prosli jsme podobnym vyberem a neni to uplne hracka. Jen prijit na spravna kriteria vyberu je problem. My jsme prisli jeste na dalsi vychytavky, ale k tomu musi byt rozvody po dome.

 7. Myslím, že jsi to trefila na hlavičku, když jsme si totiž ty kritéria pořádně definovali, tak jsme zjistili, že potřebujeme dost jiná kamna než jsme do té doby měli v merku. Tedy snad někdy někomu pomůže zrovna ta naše zkušenost. Vychytávky bych rozhodně nějaké bral (závidím), ale letos se to stihnout proste nedalo, zima nepočká,

 8. Milý Pavle, bohužel si nemyslím, že takový článek by měl někomu pomoci. Jde totiž o „hezkou“ ukázku textu, který má zaujmout pozici ve vyhledavači, ale laikovi nijak nepomůže s rozhodnutím, co si koupit. Protože takové články nemám rád, přidal jsem k odkazu rel="nofollow". Hezký den.

Komentovat článek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *